Dünyadaki en ilginç ödüller

Ig Nobel Ödülü Ağızdaki Ayak Ödülü Darwin Ödülleri Kıvrık Kaşık Ödülü
 
Ig Nobel ödülleri insanları önce güldüren, sonra düşündüren bilimsel araştırmalara verilir. 10 kategoride verilen Ig Nobel ödülleri Harvard Üniversitesinde verilmektedir. Bu zamana kadar hem Nobel hem de Ig Nobel ödülü kazanan tek kişi Andre Geim’dir. Her ikisinide fizik alanındaki araştırmaları sonucu kazanmıştır. Örneğin emisyon testlerinde manipülasyon yaptığı ortaya çıkarılan Volkswagen’e de kimya dalında ödül verildi. Volkswagen, dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracının emisyon testi manipülasyonuna neden olan yazılımla donatıldığını kabul etmiş ve zararın karşılanması için 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdığını duyurmuştu 

Ağızdaki ayak ödülleri her yıl en çok karıştırılan açıklamayı yapan kişilere veriliyor. Zaten ödülün ödülün adı da patavatsızlık veya gaf yapmak anlamında. Bugüne dek birçok ünlü ismin ve politikacının aldığı ödülün en başarılı ismi ise George W. Bush. Bush yıllar boyunca yaptığı gaflarıyla 2008 yılında ömür boyu başarı ödülü kazandı.

Darwin ödülleri her yıl en ilginç yolla yaşama veda eden kişilere veriliyor. Oylamayla seçilen ödüle aday olabilmek için saçma bir şekilde kendi ölümüne sebep olmak yeterli.


1982’de Avustralya’da verilmeye başlanan ödül paranormal veya doğaüstü bilimin en akıl almaz iddiasını öne süren kişiye verilir. Kıvrık kaşık ödülü yalnızca Avustralya sınırları içerinde faaliyet gösteren kişilere veriliyor.
Altın Tasma Ödülleri Kötü Edebi İlişki Ödülü Diyagram Ödülü  

Altın tasma ödülleri köpekler arasındaki Oskar ödülleridir. En iyi köpek aktörleri tanımak için verilen ödül 5 kategoride her yıl verilmekte. Ödülü ise Swarovski taşlarla süslenmiş bir tasma.

En korkunç edebiyat ödülü olarak İngiltere’de nam salan ödül her yıl romanında cinselliği en kötü şekilde canlandıran yazara veriliyor. Ödül 1993 yılında İngiliz edebiyat dergisi tarafından verilmeye başlanmıştır. Ödülün amacı modern edebiyattaki tatsız cinsellik tasvirini caydırmaktır.

1978 yılından bu yana verilen Diyagram ödülleri her yıl en garip ünvanı taşıyan bir kitaba verilir. Mizahi bir edebiyat ödülü olan Diyagram ödülleri İngiliz ticaret dergisi olan The Bookseller tarafından verilmekte. Diyagram ödülleri yine şirketin internet sitesinde halka açık oyla seçilmekte.

Author: admin